Słowacja od 1 grudnia 2015 roku wprowadziła elektroniczne winiety za korzystanie z dróg ekspresowych i autostrad. Zamiast naklejki otrzymamy tylko dokument potwierdzający płatność wraz z danymi pojazdu, dla którego winieta została wykupiona.
Co to oznacza w praktyce? Zdecydowanie łatwiejszą możliwość zakupu winiety, oszczędność czasu, wygodę i brak konieczności stosowania naklejek. Winietę można wykupić z domu za pośrednictwem internetu na stronie www.eznamka.sk, a będąc w podróży dzięki aplikacji mobilnej „eznamka”. Zakupu można również dokonać w tradycyjny sposób na wybranych stacjach benzynowych i punktach sprzedaży oraz w automatach samoobsługowych, które zlokalizowane są głównie przy przejściach granicznych. Lista wszystkich punktów sprzedaży (również po Polsku) dostępna jest tutaj. Niezależnie od sposobu zakupu winiety nie ma konieczności posiadania przy sobie potwierdzenia płatności.
Rodzaje winiet elektronicznych
System winiet na Słowacji nie jest skomplikowany i dotyczy wybranych pojazdów dwuśladowych do 3,5 tony oraz przyczep dołączonych do pojazdów, przy czym opłatę za przyczepę dokonuje się tylko wtedy, gdy cały zestaw przekracza 3,5 tony. Motocykle zwolnione są z obowiązku posiadania winiety i mogą swobodnie poruszać się po drogach płatnych.
Winiety wykupuje na okres:
- 12 miesięcy (winieta jest ważna od 1 stycznia lub daty zakupu do 31 stycznia w roku następnym);
- 30 dni (winieta jest ważna 30 dni od dnia zakupu, włącznie z tym dniem);
- 10 dni (winieta jest ważna 10 dni od dnia zakupu, włącznie z tym dniem).
Ceny winiet w 2020 roku
Koszt winiety nie jest wygórowany i zaczyna się już od 10 euro za najkrótszy okres korzystania z dróg płatnych. Ceny dotyczą winiet elektronicznych przy płatności przez internet.
Pojazdy do 3,5 tony:
- winieta na 12 miesięcy – 50 euro z VAT
- winieta na 30 dni – 14 euro z VAT
- winieta na 10 dni – 10 euro z VAT
Przyczepy (jeśli cały zestaw przekracza 3,5 tony):
- winieta na 12 miesięcy – 50 euro z VAT
- winieta na 30 dni – 14 euro z VAT
- winieta na 10 dni – 10 euro z VAT
Drogi płatne na Słowacji
W 2016 roku do użytku oddane było ponad 460 kilometrów autostrad i ponad 240 kilometrów dróg ekspresowych. Sieć dróg szybkiego ruchu nie jest duża, co często stanowi problem w przemieszczaniu się po Słowacji. W zeszłym roku otworzono tylko kilkanaście kilometrów dodatkowych odcinków autostrad. Planowana jest rozbudowa infrastruktury, szczególnie w zachodniej części kraju. Na mapie kolorem czerwonym oznaczono obowiązujące obecnie płatne autostrady, a kolorem pomarańczowym płatne drogi ekspresowe.
Warto zwrócić uwagę, że niektóre fragmenty dróg ekspresowych i autostrad w okolicach dużych miast (Koszyce, Bratysława, Bańska Bystrzyca) są wyłączone z obowiązku posiadania winiety i nie stanowią płatnego odcinka (kolor zielony na mapie). W takich przypadkach pod znakiem informującym o rodzaju drogi znajduje się dodatkowa tabliczka.
Kontrole i mandaty
Dane pojazdu umieszczane są w bazie, a wszystkie czynności kontrolne przeprowadza się zdalnie, posługując się jego numerem rejestracyjnym. Kontrola winietek odbywa się za pośrednictwem systemu kamer umieszczonych nad drogami płatnymi. System jest skuteczny i wychwytuje samochody bez uiszczonej opłaty. Dodatkowo policja autostradowa sprawdza, czy dokonano opłaty za przejazd. W przypadku, gdy stwierdzony będzie jej brak, kierowca może zapłacić mandat nawet 10-krotnie wyższy od wartości winiety rocznej. Mandaty wysyłane są pocztą, nawet za granicę.
Przydatne informacje
Drogowskazy dotyczące dróg ekspresowych i autostrad mają zielone tło, natomiast znaki dotyczące pozostałych dróg tło niebieskie (odwrotnie niż w Polsce).
Prędkość maksymalna dla pojazdów poniżej 3,5 tony na wszystkich drogach ekspresowych i autostradach to 130 km/h. Należy stosować się do ograniczeń prędkości, gdyż mandaty wystawiane przez słowacką policję mogą być bardzo dotkliwe.
Jeśli podczas zakupu winiety podano numer telefonu lub adres e-mail, to na trzy dni przed końcem okresu jej ważności zostanie wysłane przypomnienie.
Ważność winiety można sprawdzić w każdej chwili na stronie eznamka.sk.
A co jeśli chciałem kupić na stacji zaraz za granica i był zawieszony na niej system kupiłem na następnej w tym samym dniu ale po drodze minalem kamerę. Mam czekać na mandat ?
Na kierowcy ciąży obowiązek zakupu winiety PRZED rozpoczęciem korzystania z płatnych autostrad i dróg ekspresowych. W związku z tym brak winiety spowodowany zawieszonym systemem na stacji nie upoważnia do korzystania z takich dróg. Jeśli wjechałeś na stację, która jest przy drodze płatnej to i tak powinieneś mieć już winietę. Jeżeli stacja była poza płatnym odcinkiem to nadal miałeś wybór – można było skorzystać z innych dróg lub spróbować kupić winietkę w innym miejscu. To tak na chłopski rozum.
Są jednak sytuacje, które weryfikuje życie i jeśli faktycznie nie było żadnej możliwości zakupu winietki i musiałeś mimo wszystko skorzystać z płatnego odcinka, bo wyjścia kompletnie nie było, to sądzę, że możesz spróbować złożyć reklamację przez portal eznamka.sk i wszystko wyjaśnić. To też tak na chłopski rozum 🙂 Nie wiem jaki tego będzie efekt, bo nigdy nie próbowałem, ale jeśli będziesz miał jakieś wskazówki w tej kwestii to podziel się proszę dla potomnych 🙂
Nie wiedziałem o winietach i przejechałem płatną drogą od Zwolenia do Banskiej Bystrzycy. Nikt mnie nie zatrzymał. Czy mogą mi przysłać do domu pocztą jakieś wezwanie do zapłaty??
ja tez nie wiedziałem o winietach i przejechałem w sobote w jedną strone i w niedziele z powrotem, dowiedziałem sie dopiero teraz i jakby mnie zimna woda oblali, nie wiem co robić, czy ktos miał taki przypadek ?
Winiety kontrolowane są przez policję w radiowozach z kamerami, ale także przez kamery umieszczone na „bramkach” nad drogami płatnymi. Jeżeli nie przejechaliście przez takie „bramki”, to raczej nie powinno być z tego tytułu żadnego mandatu. Jeśli jednak kamery złapały pojazd bez winiety, to mandat może zostać wysłany pocztą.