Duży w podróży

Śladami ropy naftowej w Polsce

Nie, to nie zdjęcie z Teksasu! Mamy w Polsce swoje kopalnie ropy naftowej, które wydobyły w 2015 roku łącznie prawie 900 tysięcy ton surowca. I chociaż w skali globalnej jest to bardzo słaby wynik, to właśnie u nas powstał pierwszy na świecie szyb naftowy.

Oficjalne wydobycie „czarnego złota” na skalę przemysłową zapoczątkowano w 1852 roku we wsi Siary pod Gorlicami. Rok później, po uzyskaniu nafty metodą destylacji ropy, Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową. Nastąpił dynamiczny rozwój przemysłu – budowano kopalnie, destylarnie, a później rafinerie. Zaledwie trzy lata od założenia pierwszej na świecie kopalni, Łukasiewicz produkował już asfalt, naftę, smary i oleje.

Obecnie w Polsce znajduje się 86 złóż ropy naftowej. Największe i najważniejsze występują w województwie Lubuskim oraz licznie na Podkarpaciu i we wschodniej części Małopolski. Część z kopalń zaprzestało eksploatacji, inne mają już znaczenie historyczne. W tych rejonach można jeszcze zobaczyć charakterystyczne kiwony, które pompowały ropę na powierzchnię.

Takie wieże wiertnicze z charakterystycznymi kiwonami zobaczyć można w miejscowości Drwinia koło Bochni
Takie wieże wiertnicze z charakterystycznymi kiwonami zobaczyć można w miejscowości Drwinia koło Bochni

Aby poznać historię wydobycia ropy naftowej w Polsce warto wybrać się w rejon Gorlic i Krosna. Właśnie tam pionierzy przemysłu naftowego stawiali pierwsze na świecie kopalnie. Co warto zobaczyć, aby zgłębić wiedzę na ten temat?

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

Pierwsza polska kopalnia ropy naftowej założona w 1854 roku i czynna do dzisiaj! Na jej terenie znajduje się muzeum, w którym obejrzeć można najważniejsze eksponaty inżynierii i architektury sprzed 150 lat. Z zabytkowych szybów „Franek” i „Janina” codziennie tradycyjną metodą wydobywane jest jeszcze „czarne złoto”.

» Strona www   » Facebook   » Mapa

Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach

Skansen mieści się na terenie dawnej kopalni. Zobaczyć tu można przede wszystkim drewnianą wieżę wiertniczą, obok której zrekonstruowano naturalny wypływ ropy naftowej. W muzeum zebrano tu również urządzenia oraz narzędzia służące do ręcznego i maszynowego wydobywania surowca.

» Strona www   » Facebook  » Mapa

Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy

Prywatne muzeum założone przez państwa Pabisów, byłych pracowników przemysłu naftowego. Co do wielkości jest to drugie takie muzeum w Polsce. Wszystkie eksponaty właściciele zebrali własnym sumptem. A jest co oglądać – od sumiennie opisanych próbek ropy naftowej po destylarnię i makietę szybu wiertniczego. Wstęp nie jest biletowany, ale warto wrzucić do skarbonki datek na utrzymanie muzeum.

» Strona www  » Mapa

Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach

Zbiory ilustrujące historię przemysłu naftowego stanowią jedną z kilku wystaw muzeum. Ważną częścią ekspozycji jest działalność Ignacego Łukasiewicza, dzięki któremu ulice Gorlic rozświetliła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Zobaczyć można między innymi lampy, sprzęt do destylacji ropy, wyposażenie pochodzące z laboratorium Łukasiewicza, a nawet fragment starej apteki.

» Strona www  » Mapa

Zagroda Maziarska w Łosiu

Jest fragmentem całego muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów”, w którym przedstawiono historię maziarstwa, czyli handlu smarami w XIX wieku. Ekspozycja zawiera przede wszystkim wozy, beczki, dokumenty, próbki ropy, a nawet strój ówczesnego maziarza.

» Strona www  » Mapa

Pompowana ropa naftowa trafiała z podziemi odpowiednimi przewodami prosto do zbiorników
Pompowana ropa naftowa trafiała z podziemi odpowiednimi przewodami prosto do zbiorników

Warto również wybrać się w podróż całym Karpackim Traktem Naftowym, który prowadzi przez najciekawsze miejsca związane z wydobyciem ropy i przemysłem naftowym na tych terenach. Oprócz części wyżej wymienionych obiektów zobaczyć można między innymi: kiwony, budynki przemysłowe, zbiorniki, szyby, a także ślady po „kopankach”. Długość całej trasy to prawie 50 kilometrów, dlatego najlepiej wybrać się w podróż samochodem.

Jeśli po takiej wycieczce poznasz tajniki wydobywania ropy naftowej, poczujesz żyłkę poszukiwacza i odkryjesz złoża na swojej działce, to niestety nie do Ciebie popłyną grube pieniądze. W świetle polskiego prawa wszystkie kopaliny wymienione w ustawie „Prawo geologiczne i górnicze” są własnością Skarbu Państwa.

Michał

Mistrz Europy Centralnej, dwukrotny Mistrz Słowacji i Wicemistrz Polski w klasie w rajdach samochodowych. Czterokrotnie przepłynął Wisłę od źródeł do ujścia. Okrążył na motocyklu Polskę wzdłuż wszystkich granic. Poszukiwacz przygód i nowych możliwości. Pasjonat podróży, fotografii, motoryzacji, sportów ekstremalnych i jazdy na rowerze.

Dodaj komentarz